Co daje zazdrość?


Zazdrość – niszczy czy umacnia związek?

Udana relacja damsko-męska powinna opierać się na kilku elementach. Bez wątpienia należą do nich: wzajemne okazywanie sobie wsparcia, namiętność (nie chodzi o sex-randki, a dawanie drugiej osobie fizycznej bliskości) i zaufanie. Często zdarza się tak, że jedna ze stron związku nie do końca wierzy w lojalność drugiej i chce ją na każdym kroku kontrolować, by nie dopuścić do jej zdrady. Wtedy to nie chce pozwalać, by bratnia dusza spotykała się ze znajomymi płci przeciwnej i sama bywała w miejscach publicznych jarlew75.pl. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy taka chorobliwa zazdrość jest dobra dla związku?

Dla wielu osób chęć zachowania za wszelką cenę tego, co kwitnie między nimi, oznacza, że partnerowi bardzo zależy na utrzymaniu owej relacji. Dlatego też są ludzie, którzy nawet, kiedy pomału tracą swoją wolność osobistą, to cieszą się, że jest ktoś, kto chce o nie walczyć.

Istnieją tacy (to tendencja szczególnie typowa dla kobiet), którzy celowo dostarczają swojemu towarzyszowi życia powodów do zazdrości, bo wychodzą z założenia, że gdy już pojawi się ona w związku, doda mu pikanterii. Dla wielu mężczyzn miłość – co wcale nie umniejsza temu uczuciu powagi – jest swoistym rodzajem wyścigu. Jeśli poczują, iż ktoś chce odebrać im ich „puchar zwycięzcy” – za wszelką cenę go bronią, co objawia się tym, że np. stają się bardziej ogniści w łóżku, bowiem buzuje w nich testosteron.

Ważne jest, by obie strony związku w podejściu do kwestii zazdrości charakteryzował podobny temperament. Gdy jest inaczej i to jedna z osób żywi tego rodzaju zdecydowanie silniej niż druga, może mieć ona wrażenie zniewolenia.

Bez względu na wszystko zazdrość nie może być nadmierna. Jeżeli staje się zbyt duża, zaczyna przeszkadzać i zamiast siłą budującą związku – ma szansę być jego destruktorem. Jeśli nie umiemy sobie sami z nią poradzić – dzięki szczerej rozmowie z naszą drugą połówką, powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy specjalisty – np. psychologa, który wytłumaczy nam, co robimy źle.