Związek na odległość


Związek na odległość – czy to ma sens?

Istnieje mnóstwo powodów, przez które wiele relacji damsko-męskich musi być prowadzonych na przestrzeni kilometrów. Zdarza się przecież, że jedna ze stron romansu wyjedzie na studia czy do pracy, opuszczając tym samym swoje rodzinne miasto, a nawet kraj. Inną kwestią są związki zapoczątkowane przez Internet. Dzięki tej globalnej sieci łączyć w pary mogą się ludzie z całego świata na stowarzyszenieswiatlo.org.pl. Dopóki nie podejmą oni wspólnej decyzji o spotkaniu, ich miłość również musi trwać na dużej odległości. Ale czy ta próba nie jest zbyt wielka?

To nic odkrywczego, że oddalenie od siebie partnerów jest ogromnym testem dla trwałości ich uczucia. Dzieje się tak dlatego, że druga osoba, z którą chociaż jesteśmy w związku, nie istnieje w naszym umyśle tak mocno, jak miałoby to miejsce, gdyby była ona przy nas bez przerwy. Co prawda nie wyrzucamy jej całkowicie ze swojej świadomości, ale stopniowo uczymy się egzystować bez niej i obywać się z brakiem codziennych wspólnych rytuałów, jak np. wspólne śniadania przed wyjściem do pracy.

Problemem jest także to, iż nie ma między nami fizycznej bliskości. Praktycznie eliminujemy ze swojego związku seks. Randki przez Skype przecież nie są tym samym. To sprawia, że dużo ciężej jest nam się powstrzymać przed „skokami w bok”.

Kolejne utrudnienie w budowaniu relacji na odległość polega na braku poczucia wsparcia otrzymywanego od partnera. Czujemy, że w jego życiu są osoby ważniejsze od nas, a my nie jesteśmy z nim na co dzień. W związku z tym w naszych głowach pojawiają się myśli o ryzyku zdrady.

Jednocześnie romanse na odległość mają też swoje plusy. Jednym z nich niewątpliwie jest to, że nieobecność naszego towarzysza życia podsyca namiętność. Częściej o nim myślimy, a gdy się już spotkamy (ważne jest, by do kontaktu „twarzą w twarz” dochodziło regularnie), bardziej to doceniamy.
Radzić z samotnością możemy sobie np. przez robienie tych samych rzeczy w trakcie rozmowy telefonicznej.

Pytanie o sens relacji na odległość musi pozostać bez odpowiedzi. Wszystko jest bowiem sprawą indywidualną.